Building student involvement, fostering civic engagement and enhancing community service to advance public health. 

Classes of 2020 Senior Award Nominations Committee Meeting was held on March 9th, 2020.

See below for the nomination results!
Join us in congratulating all the Award recipients!!

ENDODONTICS

1. Alumni Clinical Excellence Award in Endodontics:
                       Lauren J. Cohen

2. American Association of Endodontists Award:
                       Anika Solanki

3. The Lester P. Goldsmith Endowed Prize Fund in Endodontics:
                       Devon M. Ptak

GENERAL DENTISTRY

4. Alumni Clinical Excellence Award in General Dentistry:
                      Christopher Anthony D’Amico

5. Alumni Clinical Excellence Award in Geriatric Dentistry:
                      Vendita S. Correia

6. Peter Vouras, Jr. D.M.D., D55, Endowed Senior Prize Fund for Excellence in General Dentistry:
                      Valerie N. Bouhom

7. Academy of General Dentistry Award:
                      Airy Choi

8. The American Academy of Oral and Maxillofacial Radiology Award:
                      David G. Comstock

9. The American Academy of Orofacial Pain Outstanding Senior Award:
                      Haifa El Zhawi

10. 42 North Dental Prize for Exceptional Chairside Manner:
                      Chelsea A. Straughn

11. The American Equilibration Society Senior Award:
                      Lena Stephanie Barouxis

BASIC SCIENCES

12. The Jack Frommer Award for Excellence in the Morphological Sciences:                        Kayla Vasconcellos

IMPLANTOLOGY

13. American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons Dental Implant Student Award:
                     Craig Edward Holliday

14. International Congress of Oral Implantologists ICOI/Sullivan-Schein Dental Predoctoral Achievement Award:
                      Suraj S. Bhogal

15. The American Academy of Implant Dentistry Dental Student Award:
                      Sonya Shafique

16. The Academy of Osseointegration Award:
                      Benjamin D. Golub

ORAL PATHOLOGY

17. The Alumni Clinical Excellence Award in Oral Pathology:
                      Khohlia Sonique Mack

18. The American Academy of Oral and Maxillofacial Pathology Award:
                      David F. Michaels

19. The American Academy of Oral Medicine Certificate of Merit and Award:
                      Yannis Koroneos

ORAL AND MAXILLOFACIAL SURGERY

20. Alumni Clinical Excellence Award in Oral and Maxillofacial Surgery:
                       Tony J. Kim

21. American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons Award:
                       Sara Mir

22. William H. Bell Award for Predoctoral Achievement in Oral and Maxillofacial Surgery:
                       Da Min Park

23. American Dental Society of Anesthesiology Horace Wells Senior Student Award:
                       Benjamin D. Golub

24. The Robert E. O’Neil, D51, Prize in Oral Surgery:
                       Sara Mir

ORTHODONTICS

25. The American Association of Orthodontists Award:
                       David G. Comstock

26. The Everett Shapiro, DG49 Endowed Prize Fund in Orthodontics:
                       Mythilee L. Kugathasan

PEDIATRIC DENTISTRY

27. Alumni Clinical Excellence Award in Pediatric Dentistry:
                       Christopher J. Lucido

28. The Jack and Anne Rubin, D75P Endowed Senior Prize Fund in Pediatric Dentistry:
                       Anna Lam

29. The American Academy of Pediatric Dentistry Certificate of Merit Award:
                       Zachary A Golub

PERIODONTOLOGY

30. Alumni Clinical Excellence Award in Periodontology:
                       Nika Darabi

31. American Academy of Periodontology Dental Student Award:
                       Richard Y. Hong

32. The Quintessence Award for Clinical Achievement in Periodontology:
                       Jake M. Lazer

33. The Northeastern Society of Periodontists Award:
                       Amir Assadinowghabi

35. The Robert, D51, and Eleanor Levin Endowed Senior Prize Fund in Periodontics:
                       Tong Liu

PUBLIC HEALTH DENTISTRY

36. Alumni Clinical Excellence Award in Public Health Dentistry:
                      Samantha Crystal Sauers

37. Academy of Dentistry for Persons with Disabilities Student Award:
                      Lena Stephanie Barouxis

38. The Dental Lifeline Network Brian D. Stone Memorial Award for Dental Students:
                      Brent O. Mullen

39. American Association of Public Health Dentistry Dental Student Recognition Award for Achievement in Community Dentistry and Dental Public Health:
                       Brent O. Mullen

40. The Dr. Esther Kaplan Colchamiro, D42 and Ralph Colchamiro Endowed Prize Fund for Community and Public Health:
                       Stephanie Alvarez

41. Special Care in Dentistry Award for Outstanding Performance at the Wrentham Rotation Site:
                       Kerolos Habib

42. Special Care in Dentistry Award for Outstanding Performance at the Canton Rotation Site:
                       William L. Turner IV

43. Special Care in Dentistry Award for Outstanding Performance at the Northwoods Rotation Site:
                       Lena Stephanie Barouxis

RESTORATIVE DENTISTRY

44. Alumni Clinical Excellence Award in Restorative Dentistry:
                       Steven G. DiReda Jr.

45. Academy of Dental Materials Annual Student Award:
                       Zachary J. Kofos

46. Academy of Operative Dentistry Award:
                      Monica Rochelle Emily Hamilton

47. American Academy of Esthetic Dentistry Award:
                      Sonya Shafique

48. Society for Color and Appearance in Dentistry (SCAD):
                      Joo Hee Park

49. The Rudolph Hanau Award for Excellence in Prosthodontics:
                      Tais Trevelin Lowry

50. American College of Prosthodontists Graduating Dental Student Achievement Award:
                      Sun Y. Lim

51. The A. Albert Yurkstas, D49, Endowed Prize Fund in Complete Denture Prosthodontics:
                     Taylor Margaret Van Houten

52. The Dr. and Mrs. Albert J. Kazis Endowed Prize Fund in Crown and Bridge:
                     Allan J. McQuarrie III

53. The Joseph R. Evans Endowed Prize Fund in Clinical Operative Dentistry:
                    Catherine K. McKenna

54. The Quintessence Award for Clinical Achievement in Restorative Dentistry:
                    Emily Ford Thomas

55. The Dr. Joseph E. Primack, D42, Endowed Prize Fund in Prosthodontics:
                   Rinkle Hardik Kundaria

RECOGNITION FOR LEADERSHIP

56. The Dr. Eleanor Bushee American Association of Women Dentists (AAWD) Senior Woman Dental Award:
                   Samantha Crystal Sauers

57. The American Student Dental Association (ASDA) Award for Excellence:
                   Airy Choi

58. The Pierre Fauchard Academy Senior Student Award:
                  Shawn J. Kim

59. American College of Dentists Award: Already awarded to
                  Yannis Koroneos

60. The International College of Dentists Student Leadership Award:
                 Kalp Sunil Juthani

61. The International College of Dentists Student Humanitarian Award:
                 Amanjot Kaur Sarao

RECOGNITION FOR ETHICS, PROFESSIONALISM AND CITIZENSHIP

62. The Dr. S. Walter Askinas Endowed Prize Fund for Integrity and Citizenship:
Logan C. Goodrich
                 Sandy Lopez

63. The Mark Gonthier Endowed Senior Prize Fund in Outstanding Service:
                Brent O. Mullen

64. The Class of D2002 Endowed Prize Fund for Peer Support and Leadership:
               Yannis Koroneos

RECOGNITION FOR ACHIEVEMENT AND DISTINCTION IN RESEARCH

65. The Dr. Harold Berk Endowed Prize Fund for Excellence in Research:
               Yannis Koroneos

66. The Erling Johansen, D49, Senior Student Research Endowed Prize Fund:
              Alen Blagajcevic

67. The Quintessence Award for Research Achievement:
            Joyce Ganas

RECOGNITION FOR PERSONAL AND PROFESSIONAL GROWTH AND DISTINCTION

68. The Dr. Frederick A. Romberg, D29, Endowed Prize Fund Recognizing Outstanding Personal and Professional Growth During the Four Years of Dental Education:
              Ava Ghassemi

69. The Dr. Frank Susi, DG67, Endowed Prize Fund:
             Mythilee L. Kugathasan

70. The Dean Lonnie H. Norris, DG80, and Dr. Donna M. Norris Senior Endowed Prize Fund for Achievement, Professionalism, and Strength of Character:
             Keith Khanh Duc Nguyen

71. The Delta Sigma Delta Dental Senior Award for Academic Achievement:
            Sonya Shafique

72. The Alpha Omega Graduating Senior Student Award:
            Lauren J. Cohen



0 Comments

Leave a Reply

%d bloggers like this: